Kolano biegacza – przyczyny, objawy oraz leczenie jednej z najczęstszych kontuzji biegaczy

Jedną z najczęstszych kontuzji przytrafiającą się biegaczom jest przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego, zwane potocznie kolanem biegacza. Pasmo to jest częścią powięzi szerokiej obejmującej mięśnie uda. Biegnie ono wzdłuż bocznej powierzchni uda pionowo w dół. Główną funkcją pasma jest hamowanie ruchu przywodzenia w stawie biodrowym oraz usztywnianie stawu kolanowego w pozycji wyprostowanej. Z artykułu dowiesz się jakie są przyczyny, objawy oraz jak leczyć taką kontuzję. Zapraszamy.

Przyczyny

Kontuzja najczęściej powstaje w wyniku długotrwałego i nadmiernego przeciążenia. W przyczepie pasma biodrowo-piszczelowego tworzą się mikrouszkodzenia, w skutek czego dochodzi do zapalenia, który powoduje ból. Przyczyną mogą być błędy treningowe, zarówno techniczne w wykonywaniu ćwiczeń, jak i przez zbyt dużą intensywność, oraz niewystarczającą regenerację organizmu po treningu. 

Objawy

Objawem kolana biegacza jest ból pojawiający się przed, w trakcie lub po treningu w przednio-bocznej, zewnętrznej części kolana. W zależności od intensywności bólu, jest on utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, odczuwalnym np. przy wchodzeniu po schodach, kucaniu. Podczas treningu ma charakter ostry i narastający, zmuszający do zaprzestania aktywności.

Leczenie

Jeśli ból w kolanie nie ustępuje po odpoczynku, należy udać się do specjalisty. Podczas wizyty w gabinecie rehabilitacyjnym wykonana będzie profesjonalna diagnoza oraz zastosowana terapia. Leczenie obejmuje terapię manualną, kinesiotaping oraz fizykoterapię. Taki krok może okazać się bardzo dobrym wyborem, gdyż w wielu przypadkach leczenie jest szybkie i skuteczne.

Przypadek pacjentki

Zeszłej zimy trafiła do nas pacjentka, która skarżyła się na ból w kolanie podczas biegania. Kontuzja zaczęła się naprzykrzać wskutek zbyt dużego obciążenia na wielogodzinnym treningu. Mimo potreningowego odpoczynku ból powracał w trakcie biegu, nawet po niecałym kilometrze. Podczas pierwszej wizyty zdiagnozowaliśmy przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego, oszacowaliśmy które mięśnie wymagają wzmocnienia, a które rozciągania. Przygotowaliśmy również zestaw ćwiczeń, które pacjentka miała wykonywać. Po trzech wizytach i około dwóch miesiącach wykonywaniu zalecanych ćwiczeń, udało się w pełni wyleczyć kontuzję.

Podsumowanie

Warto pamiętać również, że nie każdy ból kolana jest przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego, dlatego warto udać się do gabinetu fizjoterapeuty na specjalistyczną diagnozę. W samych treningach zalecamy również dobieranie obciążenia  odpowiednio do możliwości organizmu, kondycji, wytrzymałości. Tak samo ważny jest odpoczynek, czas na regenerację.